Piletina na saft s tjesteninom (recept)
Danas smo se zaželjeli nečeg sočnog, pa sam pripremila pileći saft (šugo/paprikaš/kako god to nazivaju u vašem kraju) s tjesteninom. Ovo je ipak jedno od jela nad kojim ćete malo stajati i miješati, pa ga osobno smatram ručkom za vikend. A kako ne spremam često piletinu na saft, nemoguće je zasititi je se i svaki je pun prefina!
U ovom receptu ću podijeliti s vama kako najčešće pripremam pileći saft, no to ne znači da se vi ne smijete igrati. Slobodno dodajte povrće koje vama prija, bio to korijen peršina, pelati, tikvice, špinat, ili nešto peto. Prilagodite jelo prema vašem ukusu ako želite još bogatiji i hranjiviji obrok.
Od sastojaka će vam biti potrebni:
- pile – ja sam imala cijelo, pa sam iskoristila prsa, batkove, zabatke i krila (rameni dio iliti mali batak). Ako kupujete dijelove, preporučam batak i zabatak jer su bogati proteinima i mastima. Drugim riječima, sočni su i dat će samom saftu bogat okus.
- povrće – luk, mrkvu, papriku, korijen celera, češnjak
- šampinjoni
- ulje za pirjanje povrća – ja uvijek koristim maslinovo ulje, no vi možete suncokretovo ulje ili čak svinjsku mast
- bilje i začini – lovorov list, sol, papar, vegeta, slatka paprika, dimljena slatka paprika (koja daje posebnu aromu saftu)
- kokošja kocka za temeljac u kojem će se piletina kuhati. Kocka će također biti zaslužna za dubok i bogat okus jela. No, taođer morate pripaziti s ostalim začinima s obzirom na to da su neki začini već u kocki.
- brašno će vam pak pomoći da zgusnete saft
- sve ćete poslužiti s tjesteninom – preporučam široke rezance (tagliatelle), no vi koristite što imate. Osim tjestenine, piletinu na saft možete poslužiti s pire krumpirom, njokima ili jesti na žlicu.
Slijedi recept u slikama, a detaljne upute i točne količine sastojaka pronaći ćete dalje u tekstu. U slast!
Piletina na saft s tjesteninom
Sastojci
- 1 pile (2 batka, 2 zabatka, 2 krila, 2 polovice prsa)
- 2 luka
- 3 mrkve
- 1 crvena paprika
- 2 češnja češnjaka
- ⅓ korijena celera
- 250 g šampinjona (narezanih na ploškice)
- 3 žlice ulja
- 1 l vode
- 1 kokošja kocka
- 1 lovorov list
- malo papra
- 1 žličica soli
- ½ žličice vegete
- 1 žličica slatke paprike
- 1 žličica dimljene slatke paprike
- 2 žlice brašna
- sol, papar, češnjak u granulama, vegeta (za začiniti pile unaprijed, ako želite)
- 300 g tjestenine po želji (ja sam koristila svježe tagliatelle)
Upute
- Raskomadajte pile na komade (ako imate cijelo) i začinite po želji.
- Luk i češnjak narežite na što sitnije. Njih ćemo prvo pirjati. No, stavite ih prvo sastrane dok ne pripremite ostalo povrće.
- Mrkvu, celer i papriku također narežite na što sitnije. Ja imam sjeckalicu koja jako dobro to radi umjesto mene i uštedi mi vrijeme. Ako nemate sjeckalicu, povrće možete naribati.
- U dubokoj tavi ugrijte ulje pa stavite luk i češnjak da omekšaju. Ostavite ih na srednjoj vatri oko 10 minuta. Tijekom tog vremena možete dodavati malo po malo vode, no nemojte pretjerati. Bitno je da se povrće lagano pirja.
- Za to vrijeme stavite vodu za temeljac. Koristit ćete jednu kocku na 1 litru vode. Osim te izmjene, pripremite temeljac prema uputama na poleđini pakiranja.
- U luk i češnjak dodajte ostalo povrće, pa pirjajte oko 15 minuta dok ne omekša. Također možete dodavati malo po malo vode kako ne bi zagorilo.
- Nakon 15 minuta pirjanja, dodajte sol, papar, vegetu, papriku. Promiješajte pa po svemu poslažite piletinu. Dinstajte 5 minuta, pa prelijte pripremljenim temeljcem.
- Ostavite pileći saft da se kuha 1 sat u polupokrivenoj posudi.
- Nakon 40 minuta kuhanja dodat ćemo gljive te ostaviti da se zadnjih 20 minuta saft kuha otkriven.
- Nakon 55 minuta (dakle, 5 minuta prije kraja kuhanja) razmutit ćemo 2 žlice brašna u pola čaše vode, pa uliti u saft. Miješajte lagano da se saft zgusne.
- Skuhajte tjesteninu u međuvremenu, pa sve zajedno poslužite toplo. Dobar tek!