Kotlovina u tavi koja ima okus kao prava! [Recept]
Ako me pitate koje je “najhrvatskije” jelo, odgovorit ću vam: kotlovina! Kotlovina potječe iz regije sjeverne Hrvatske, a odnosi se na spremanju mesa i krumpira u velikim tanjurima na otvorenoj vatri. Moja je obitelj sprema oduvijek i jedno je od najdražih jela za vrijeme velikih praznika i svečanosti. No, kako smo neki od nas odselili u veće gradove i stanove, kuhanje kotlovine na otvorenom više nije opcija. Zato sam razvila ovaj recept za kotlovinu u tavi čiji će vas okus zasigurno barem podsjetiti na okus ovog tradicionalnog jela.
Da, kotlovinu je moguće spremiti na štednjaku tako da ima okus kao da je kuhana vani, na velikom tanjuru, no ključno je pridržavati se savjeta i popisa sastojaka. Pa, hajmo krenuti!
Sastojci za kotlovinu
Odabir sastojaka za kotlovinu varira ovisno o regiji, ali i obiteljskim tradicijama. U ovom ću članku pokušati replicirati recept moje obitelji, samo u tavi. Napisat ću i koje su česte alternative navedenih sastojaka te dati ideje za isprobavanje.
- Svinjsko meso: Neizostavan sastojak kotlovine. Najbolje je koristiti masnije komade svinjetine poput vratine, rebra, lopatice ili buta. Također, čest sastojak kotlovine su i polusušene svinjske kobasice.
- Pileće meso: Ovo je opcionalan, ali vrlo čest sastojak. Rijetko ćete vidjeti pileća prsa u kotlovini jer su suha i ne podnose dugo kuhanje. Zato odaberite batak i/ili zabatak.
- Luk i češnjak: Osnova svakog dobrog umaka. Ako nemate svježi češnjak, poslužit će češnjak u granulama.
- Mrkva i paprika: Ovo povrće daje gustoću kotlovini, no pripazite s količinom mrkve kako umak ne bi bio presladak. Ako vam manjka paprike, zamijenite ju s malo svježe rajčice.
- Mast ili ulje: Mast je tradicionalna masnoća koja se koristi u kotlovini jer je bila široko dostupna, ali je i davala dodatnu dubinu okusa. Danas gubi na popularnosti pa je možemo zamijeniti suncokretovim uljem.
- Lovorov list: Čest sastojak u mesnim umacima koji balansira okuse povrtnih i mesnih sastojaka.
- Sol i papar: Neizostavni začini koji služe kao pojačivači okusa.
- Mljevena slatka paprika: Daje predivnu crvenu boju.
- Mljevena slatka paprika dimljena: Obavezan sastojak koji pomaže da kotlovina u tavi ima okus one prave kotlovine kuhane na otvorenoj vatri. Nemojte ju preskočiti!
- Voda: Omogućuje dugotrajno kuhanje bez da jelo postane presuho.
- Vegeta: Dopunjuje i pojačava ukupnu aromu jela.
- Krumpir: Nerijetko glavna zvijezda jela. Kada se krumpir kuha u bogatom umaku kotlovine, postaje mekan i upija sve arome, a istovremeno zgusne umak. Alternativa krumpiru je grah.
Kako se radi kotlovina na štednjaku?
Priprema kotlovine počinje sa začinjavanjem mesa. Svinjski but ćete narezati na šnicle, a pileće batake ćete zarezati oko kostiju kako bi se lakše ispekli, a potom i skuhali. Zatim ćete svaki komad s obje strane začiniti sa solju, Vegetom, paprom i češnjakom u prahu. Ako imate vremena, ostavite meso da upija začine barem jedan sat.
Vi za to vrijeme možete svo povrće nasjeckati na što sitnije. Ovdje bi vam dobro došla sjeckalica za povrće. Krumpir, naravno, ne sjeckate na sitno, već na kockice koje ćete na pola skuhati u posebnom loncu, a dovršiti u umaku od kotlovine.
Za kuhanje kotlovine na štednjaku bit će vam potrebna duboka tava sa širokim dnom (barem 28 cm). U nju ćete staviti ulje ili mast da se ugrije, pa ispeći komade mesa po par minuta sa svake strane na srednje jakoj vatri. Bitno je da meso dobije “koricu” koja će zadržati sokove unutra. Kad je gotovo, stavite komade mesa sastrane i na isto ulje ubacite luk i češnjak.
Luk i češnjak ćete dinstati 10-15 minuta na srednjoj vatri uz minimalno dodavanje vode samo kada luk počinje tamniti. Bitno je da se dobro raskuha.
Nakon toga dodajte papriku i mrkvu. Dinstajte 5 minuta, pa dodajte sve začine i dobro promiješajte. Nakon dvije minute dodajte pola pripremljene količine vode. Kada zavrije, vratite meso unutra (zajedno sa sokovima koje je pustilo).
Meso ukupno kuhate 50 minuta s time da ga okrećete svakih 5-10 minuta.
U međuvremenu ste skuhali krumpir do pola (bit će dovoljno oko 20 minuta), a zadnjih 10-15 minuta ćete ga kuhati u povrću i svim sokovima. Nemojte baciti svu vodu od kuhanja krumpira, već ostavite dio te vode jer će škrob koji je krumpir pustio pomoći u zgušnjavanju umaka. Dovoljno je da ostavite nešto manje od količine prikazane na slici ispod.
Kuhano meso ćete izvaditi, pa u tavu ubaciti krumpir i pričuvani dio vode. Pojačajte vatru na gotovo najjače, pa pustite da se krumpir kuha tako oko 10-15 minuta dok se ne počne raspadati. Ja ga volim kremastog, pa ga još malo raskomadam s kuhačom. Prilog je gotov kada je umak gust, bez viška vode.
Što poslužiti uz kotlovinu iz tave?
Kotlovina je kompletan obrok koji sadržava i meso i prilog (krumpir) što znači da pod nje ne morate kuhati ništa drugo. No, postoje prilozi koji odlično nadopunjuju obrok. Odlični primjeri su salate.
Osobno najbolji prilog za kotlovinu je coleslaw salata čiji recept možete pronaći OVDJE. Slijede ju zelena salata, ljetna miješana salata te grah salata s lukom. Probajte i šopsku salatu prema OVOM RECEPTU.
Uz kotlovinu u tavi možete poslužiti i krišku bijelog kruha. Još od malih nogu mi je najdraži dio umakanje kruha u umak od kotlovine. 🙂
Nadam se da će vam se jelo svidjeti i u nekima probuditi nostalgiju kao što je to bilo u mom slučaju. 🙂 Ako imate pitanja, pišite u komentare ispod članka. Dobar tek!
Kotlovina u tavi
Pribor
- 1 duboka tava sa širokim dnom
- 1 lonac
- 1 sjeckalica za povrće (ili ribež)
Sastojci
Meso za kotlovinu
- 400 g svinjskog buta
- 500 g pilećih bataka (4 komada)
- sol, papar, češnjak u prahu, Vegeta (za začiniti meso)
Povrće i začini
- 1 žlica masti (ili 3 žlice ulja)
- 2 žuta luka
- 1 češanj češnjaka
- 1 paprika babura
- 1 paprika rog
- 1 mrkva
- 1 lovorov list
- papar
- 1 žličica soli
- 1 žličica Vegete
- 1 žličica mljevene slatke paprike
- 1 žličica mljevene dimljene slatke paprike (obavezan sastojak)
- 350 ml vode
Krumpir uz kotlovinu
- 7 krumpira (srednje veličine)
- voda (više nego što je potrebno da prekrije krumpir)
- ½ žličice soli
Upute
Začinjavanje mesa
- Narežite svinjski but na šnicle, a pileće batake zarežite oko kostiju za lakše pečenje i kuhanje.
- Začinite svaki komad mesa s obje strane sa solju, Vegetom, paprom i češnjakom u prahu.
- Ostavite da odstoji barem jedan sat, odnosno, dok vi pripremate ostale sastojke. Ovako začinjeno meso možete i ostaviti u hladnjaku preko noći.
Priprema povrća
- Sitno nasjeckajte povrće. Prvo luk i češnjak, pa ih ostavite sastrane. Posebno nasjeckajte mrkvu i papriku jer njih dodajete kasnije.
- Poželjno je da povrće bude što sitnije kako bi umak bio što kremastiji. Zato bi vam u ovom koraku dobro došla sjeckalica, a ako je nemate, mrkvu i papriku probajte naribati.
- Krumpir ćete narezati na kockice.
- U posebnom loncu kuhajte krumpir u posoljenoj vodi dok nije napola skuhan (oko 20 minuta).
Pečenje mesa
- U dubokoj tavi (s dnom širine barem 28 cm) ugrijte ulje ili mast.
- Ispecite komade mesa po nekoliko minuta s svake strane na srednje jakoj vatri do formiranja kore.
- Izvadite meso i stavite ga na stranu.
Priprema umaka
- Na isto ulje dodajte luk i češnjak i dinstajte 10-15 minuta, dodajući malo vode ako luk počne tamniti. Vatra neka bude srednje jačine.
- Kada se luk počne raspadati, dodajte papriku i mrkvu, pa dinstajte 5 minuta.
- Ubacite sve začine i dobro promiješajte.
- Nakon 2 minute, ulijte pola pripremljene količine vode (dakle, oko 175 ml).
- Kada zavrije, vratite meso u tavu (sa svim sokovima koje je meso pustilo).
Kuhanje mesa
- Kuhajte meso 50 minuta, okrećući ga svakih 5-10 minuta.
- Negdje na pola kuhanja dodajte i ostatak vode. Odnosno, u onom trenutku kada primijetite da nedostaje vode.
- Nakon isteka 50 minuta, meso bi trebalo biti kuhano, pa ga izvadite u zdjelu za posluživanje. Povrće ostavite na vatri jer ćete u njega sada dodati krumpir da se skuha do kraja.
Dodavanje krumpira
- Nemojte baciti svu vodu od kuhanja krumpira – sačuvajte dio jer će škrob koji je krumpir pustio pomoći pri zgušnjavanju umaka.
- Dodajte napola kuhani krumpir (zajedno sa sačuvanom vodom) u tavu s povrćem, pojačajte vatru na jako, i ostavite da se kuha 10-15 minuta.
- Tijekom kuhanja, krumpir možete miješati i malo ga tiskati kako bi se raspadao i stvorio fini, kremasti umak.
- Gotovi prilog je gust, bez viška vode. Poslužite ga u tavi pored zdjele s mesom i uživajte u obroku!