Najbolje lazanje bolonjez s gotovim korama [Recept]
Postoji li jelo koje izaziva istu količinu nostalgije i sreće kao lazanje? Od moje četrnaeste godine, ova talijanska delicija bila je moja kulinarska opsesija. S godinama sam eksperimentirala, prilagođavala i usavršavala tehniku, i danas s ponosom mogu reći da lazanje često krase stol u mom domu. No, što čini savršene lazanje?
U ovom članku, dijelim s vama moju najdražu verziju recepta za lazanje bolonjez s gotovim korama, tajne savršenog bešamel sosa, kako kreirati bolonjez umak i složiti sve zajedno u savršeno jelo. Također, razotkrit ću mit o tome treba li kore za lazanje kuhati prije slaganja ili ne. Zgrabite svoje pregače i počnimo!
Sastojci za lazanje bolonjez
Bešamel:
- Maslac i maslinovo ulje: Ova kombinacija koristi se kao osnova za bešamel umak. Neki koriste samo jedno od tog dvoje. No, po mom mišljenju, maslac daje bogat okus koji se odlično nadopunjuje s mlijekom, a maslinovo ulje dodaje svoju specifičnu aromu.
- Glatko brašno: Koristi se kao zgušnjivač za umak. Kombiniranjem s maslacem i uljem stvara bijelu zapršku, koja pomaže zgusnuti mlijeko i stvoriti glatki umak.
- Muškatni oraščić: Dodaje aromu bešamel umaku i daje mu specifičan ukus. Lazanje mogu ići i bez tog sastojka, no bilo bi šteta preskočiti ga. 🙂
- Mlijeko: Glavni sastojak bešamela koji ga čini bogatim i kremastim.
Bolonjez umak:
- Ulje: Koristi se za pirjanje povrća i mesa. Najbolje je koristiti suncokretovo ili maslinovo ulje.
- Luk, mrkva, crvena paprika, tikvica: Povrće dodaje teksturu, okus i nutrijente. Tikvicu dodajem samo kada je sezona jer je vodenasta, pa možda produži vrijeme kuhanje umaka. Vi činite kako želite. Možete čak dodati i korijen celera.
- Mljeveno juneći but i svinjski but: Glavni proteini u umaku. Naravno, možete koristiti i samo jedno od tog ili pak ih zamijeniti mljevenom puretinom. Meni najviše odgovara omjer 60% junetina, 40% svinjetina.
- Pasata od rajčice: Daje umaku njegovu osnovnu konzistenciju i okus rajčice.
- Šećer: Koristi se za balansiranje kiselosti rajčice.
- Origano, lovorov list, sušeni bosiljak: Začini koji dodaju blagi okus mediterana.
- Papar i sol
Dodatni sastojci:
- Sir poput Goude: Dodaje mliječni okus lazanjama. Kod mene vrijedi pravilo: što više, to bolje. 🙂
- Kore za lazanje: Glavna komponenta jela. Koriste se za slaganje slojeva lazanja. Najbolje je odabrati domaće ili one koje ne zahtjevaju prethodno uranjanje u kipuću vodu.
Kako napraviti lazanje s mesom?
Na kraju članka vas čeka kartica s točnom količinom sastojaka i uputama koje možete isprintati. No, ‘ajmo vidjeti kako ja pravim lazanje s gotovim korama, kojeg redosljeda slojeva se držim i zašto.
Korak 1: Pripremite sve sastojke
Prije početka kuhanja, bitno je da organizirate i pripremite sve sastojke. Operite i očistite povrće. Luk nasjeckajte na sitno, mrkvu na male kockice, a tikvicu možete na malo veće kockice. Mjerenjem izdvojite potrebne količine svih ostalih sastojaka kako bi sve bilo spremno za korištenje.
Korak 2: Počnite s kuhanjem bolonjez umaka
U velikoj tavi, zagrijte 3 žlice ulja na srednjoj vatri. Dodajte sitno sjeckani luk i pirjajte dok ne postane staklast. Dodajte nasjeckanu mrkvu, crvenu papriku i tikvicu (ako koristite). Nastavite pirjati dok povrće ne omekša. Zatim dodajte mljevenu junetinu i svinjetinu, pa kuhajte nekoliko minuta dok meso ne dobije smeđu boju.
Dodajte pasatu od rajčice, šećer, sol, origano, lovorov list, sušeni bosiljak i papar. Dobro promiješajte i pustite da umak lagano krčka na srednjoj vatri dok se sve arome ne prožmu jedna s drugom.
Korak 3: Napravite bešamel za lazanje
U drugoj posudi, rastopite maslac i dodajte maslinovo ulje. Kada je maslac rastopljen, dodajte brašno i miješajte dok smjesa ne postane glatka. Ovo će stvoriti bijelu zapršku.
Nastavite kuhati zapršku na laganoj vatri oko 2 minute, povremeno miješajući.
Zatim postepeno dodavajte mlijeko, neprestano miješajući s mutilicom kako biste spriječili nastanak grudica. Kuhati na laganoj vatri dok se ne zgusne, odnosno ne poprimi konzistenciju vrućeg kuhanog pudinga.
Dodajte muškatni oraščić i dobro promiješajte.
Korak 4: Složite slojeve lazanja i pecite
Zagrijte pećnicu na 200°C.
Odaberite duboku tepsiju čije ćete dno obložiti korama za lazanje. Neki na dno prvo stavljaju bolonjez umak kako bi spriječili primanje kora za tepsiju te kako bi se kore fino kuhale u umaku, no iz iskustva znam da to nije potrebno. Kocke lazanja budu puno ljepše i urednije kada prvi sloj čine kore.
Na kore stavite sloj bešamela i dobro ga razmažite. Iskoristite otprilike trećinu bešamel umaka.
Na taj sloj rasporedite polovicu bolonjez sosa, a sve pospite ribanim sirom i to polovicom pripremljene količine. Ponovite postupak dok ne potrošite sve sastojke, završavajući s bešamelom na vrhu. Neki na vrh sipaju sir, no meni je to uzaludno trošenje namirnice. Taj sir se i onako zapeče pa ima eventualno neku estetsku ulogu. Ja radije taj sir stavim u unutrašnji sloj lazanja i uživam u kremastom i mliječnom okusu Goude.
Lazanje pecite u prethodno zagrijanoj pećnici oko 35 minuta ili dok lazanje ne dobiju lagano smećkastu boju na vrhu i dok ne postanu mekane kada ih probodete vilicom. Nakon pečenja, izvadite iz pećnice, ostavite da se ohlade barem 15 minuta. Ako ćete rezati i vaditi kocke istog trena, vjerujte da vas čeka nered na tanjuru. 😀
Treba li tijesto za lazanje kuhati ili ne?
Najjednostavniji odgovor na to pitanje je: pogledajte što piše na pakiranju. Već dugo nisam naletjela na pakiranje kora za lazanje koje bi se prethodno trebale kuhati, no ima ih. Primjerice, Paradiso kore za lazanje je potrebno nakratko uroniti u kipuću vodu kako bi omekšale. Nama kod kuće te kore i onako nisu sjele, tako da sada imamo dva razloga zašto ih ne koristimo.
Svi ostali proizvođači na koje sam naletjela pišu na pakiranju da kore nije potrebno prethodno kuhati.
Ako pak koristite domaće, kuhanje kora slobodno preskočite.
Najbolje lazanje bolonjez s gotovim korama
Pribor
- 1 duboka tepsija
- 1 mutilica
- 1 tava (za bolonjez umak)
- 1 srednji lonac (za bešamel umak)
Sastojci
Bešamel
- 20 g maslaca
- 2 žlice maslinovog ulja
- 5 žlica glatkog brašna
- 3 prstohvata muškatnog oraščića
- 700 ml mlijeka
Bolonjez umak
- 3 žlice ulja
- 1 luk (veći)
- 2 mrkve (srednje veličine)
- ½ crvene paprike
- 1 tikvica (manja; opcionalan sastojak)
- 300 g mljevenog junećeg buta
- 200 g mljevenog svinjskog buta
- 500 ml pasate od rajčice
- 1 žlica šećera
- 1 žličica origana
- 2 lovorova lista
- 1 žličica sušenog bosiljka
- 2 žličice soli
- papar
Dodatni sastojci
- 300 g sira poput Goude ili Edama
- 300 g gotovih kora za lazanje
Upute
Priprema
- Sitno nasjeckajte luk, mrkvu isjeckajte na kockice, a tikvicu na veće kockice. Sir naribajte, a ostale sastojke izmjerite i stavite sa strane.
- Upalite pećnicu na 200°C kako bi se ugrijala dok vi pripremate umake.
Kuhanje bolonjez umaka
- Zagrijte ulje u tavi. Dodajte luk i pirjajte dok ne postane proziran. Dodajte mrkvu, papriku i tikvicu te pirjajte dok ne omekšaju (oko 15 minuta).
- Dodajte mljeveno meso i kuhajte dok ne postane smećkasto (oko 5 minuta).
- Dodajte pasatu od rajčice, šećer, sol, origano, lovorov list, sušeni bosiljak i papar. Krčkajte na srednjoj vatri oko 15 minuta.
Kuhanje bešamel umaka
- U posudi rastopite maslac i ulje. Dodajte brašno i miješajte oko 2 minute da postane glatko.
- Zatim dodajte mlijeko miješajući pomoću mutilice da ne nastanu grudice. Kuhajte dok se ne zgusne, odnosno dok ne dobije konzistenciju vrućeg kuhanog pudinga. Sada dodajte muškatni oraščić.
Slaganje lazanja
- Odaberite duboku tepsiju čije ćete dno obložiti korama za lazanje. Na kore stavite sloj bešamela i dobro ga razmažite. Iskoristite otprilike trećinu bešamel umaka.
- Iz bolonjez sosa izvadite lovorov list kako vas ne bi kasnije iznenadio. 🙂
- Na bešamel rasporedite polovicu bolonjez sosa, a sve pospite ribanim sirom i to polovicom pripremljene količine.
- Ponovite postupak dok ne potrošite sve sastojke, završavajući s bešamelom na vrhu. Neki na vrh sipaju sir, no taj sir se i onako zapeče pa ima eventualno neku estetsku ulogu.
- Lazanje pecite u prethodno zagrijanoj pećnici oko 35 minuta ili dok lazanje ne dobiju lagano smećkastu boju na vrhu i dok ne postanu mekane kada ih probodete vilicom. Nakon pečenja, izvadite iz pećnice, ostavite da se ohlade barem 15 minuta kako bi se malo stisnule.